دکتر روحانی:اتحادیه اروپا موضع خود درباره نحوه تضمین منافع ایران از برجام را اعلام‌کند

رئیس جمهوری با تاکید بر این که “منافع تهران در برجام باید به طور دقیق و صریح، مشخص و تضمین شود”،از اتحادیه اروپا به ویژه آلمان، فرانسه و انگلستان خواست در فرصت محدود، موضع قاطع خود را درباره چگونگی تامین و تضمین منافع ایران در برجام بعد از خروج آمریکا از این توافق، اعلام کنند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر پنجشنبه و در تماس تلفنی “آنگلا مرکل” صدراعظم آلمان با وی، تصریح کرد: منافع ایران در موضوعات و مسائل مهم مرتبط با برجام مانند فروش نفت، گاز، پتروشیمی‌و روابط بانکی، به طور روشن و صریح باید مشخص و تضمین شود.

وی اظهارداشت: این موضوعات که می‌تواند به حفظ برجام کمک کند، باید در فرصت چندهفته ای، در نشست وزرای خارجه و گروه‌های کارشناسی ایران و کشورهای اتحادیه اروپا بررسی و نهایی شود.

رئیس جمهوری همچنین با تبریک انتخاب مجدد خانم مرکل به عنوان صدراعظم آلمان، روابط تهران – برلین را همواره دوستانه و سازنده خواند و گفت: در دوره جدید هم از گسترش بیش از پیش روابط دو کشور استقبال می‌کنیم.

روحانی با اشاره به نقش سازنده و تاثیرگذار آلمان در مذاکرات برجام به عنوان یک قرارداد مهم چند جانبه، خروج یکجانبه آمریکا از این توافق را اقدامی‌خلاف مقررات بین المللی، ناپخته و خارج از عرف دانست و تصریح کرد: اگر بنا باشد توافقی که با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد تایید شده است، با یک بدعهدی و این گونه زیرپا گذاشته شود، تبعات آن در عرصه بین الملل زیانبار خواهد بود.

وی همچنین به همکاری‌های ایران و آلمان در مسائل منطقه اشاره و تاکید کرد: ایران با رویکرد ایجاد و تحکیم ثبات و امنیت منطقه ای، پیوسته تلاش کرده است از تنش‌ها در منطقه بکاهد و به هیچ وجه از ایجاد تنش جدید در منطقه استقبال نمی‌کند.

رئیس جمهوری به حضور مستشاری ایران در سوریه اشاره کرد و اظهارداشت: مبارزه‌ای

‌که ایران در کنار مردم عراق و سوریه با تروریست‌های داعشی داشت و در نتیجه آن، اکنون یک امنیت نسبی در سوریه و امنیتی خوب در عراق حاصل شده؛ به نفع منطقه، همه جهان و از جمله اروپا است.

صدراعظم آلمان هم در این تماس تلفنی با ابراز تاسف از خروج آمریکا از برجام تاکید کرد: موضوع خروج آمریکا از برجام مشکلی است که ایجاد شده است ،اما باید با آن منطقی برخورد کرد و اتحادیه اروپا همچنان به این توافق پایبند خواهد بود و از ایران هم درخواست دارد به آن پایبند بماند.

آنگلا مرکل باتشکر از تبریک رئیس جمهوری ایران گفت: حفظ و پایداری توافق برجام برای اروپا از اهمیت بسیاری برخوردار است. وی با تاکید بر اهمیت نشست کارشناسان و وزیران خارجه ایران و سه کشور اروپایی و رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: در این نشست‌ها باید کاملا جزئیات مشخص و بر اجرای دقیق آنها تاکید شود.

صدراعظم آلمان همچنین خواهان تقویت گفتگوهای ایران و آلمان درباره موضوعات منطقه ای شد.

‌تماس تلفنی روحانی و «رجب

طیب اردوغان»

رئیس جمهوری در تماس تلفنی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه،با تاکید بر ضرورت ایستادگی در برابر یکجانبه گرایی دولت آمریکا، اظهار داشت: آمریکایی‌ها باید بدانند که به راحتی و بدون پرداخت هزینه نمی‌توانند از توافقات و تعهدات بین المللی خود خارج شوند.

روحانی با اشاره به این که برجام توافق مهم بین المللی در مسیر توسعه ثبات و امنیت جهانی و پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای است، اظهار داشت: ایران به اذعان ۱۱ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی‌از ابتدا و به طور کامل به همه تعهدات خود در برجام پایبند بوده و به آنها عمل کرده است.

وی برجام را توافقی هفت جانبه و مورد تائید سازمان ملل متحد برشمرد و افزود: متاسفانه دولت آمریکا در ادامه بدعهدی‌های خود، یکطرفه از این قرارداد بین المللی خارج شد و انتظار ما از همه رهبران جهان این است که این اقدام را محکوم کنند.

رئیس‌جمهوری با اشاره به این که امروز آنچه برای ایران اهمیت دارد، بهره برداری و استفاده کامل از منافع برجام پس از خروج آمریکا از این قرارداد است، خاطرنشان کرد: اروپا و به ویژه پنج کشور طرف مذاکره با ایران باید در فرصت کوتاه باقی مانده به طور روشن اقدامات و مواضع خود را برای جبران خروج آمریکا از برجام مشخص و اعلام کنند.

روحانی اظهار داشت: هرگونه تحریم جدید علیه ملت ایران از سوی آمریکا برخلاف مقررات بین المللی و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است.

وی با اشاره به این که نباید اجازه داد تا دولت آمریکا قوانین داخلی خود را به دیگر کشورها تحمیل کند، گفت: ایران و ترکیه همواره مانند دو برادر صمیمی‌در برابر اقدامات غیرقانونی در جامعه بین الملل ایستادگی کرده‌اند و در شرایط مختلف در کنار یکدیگر خواهند بود.رئیس جمهوری با تاکید بر ضرورت تلاش برای توسعه روابط و همکاری‌های تجاری، اقتصادی و سرمایه‌گذاری تهران-آنکارا، افزود: استفاده از پول ملی در تجارت، گسترش تجارت ترجیحی و توسعه روابط بانکی ایران و ترکیه بسیار حائز اهمیت است و ما را از استفاده ارز خارجی در تجارت بی نیاز خواهد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه هم در این گفتگوی تلفنی، برجام را توافقی موفق در جهان دانست و با تاکید بر ضرورت تلاش در حفاظت از آن، گفت: ترکیه تصمیم دولت آمریکا را مبنی بر خروج از برجام نادرست و اشتباه می‌داند و به طور رسمی‌اعلام کرده است ‌ به هیچ عنوان آن را نمی‌پذیرد.

اردوغان با بیان این که آمریکا خود بازنده اصلی و نهایی این تصمیم اشتباه خواهد بود، موضع ایران را در قبال آن سازنده و مدبرانه دانست و گفت: مذاکره برای حفظ و ادامه برجام برای امنیت و ثبات منطقه و جهان بسیار مفید و لازم است و در این زمینه ترکیه از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.

وی توسعه روابط اقتصادی، همکاری‌های بانکی، استفاده از پول ملی در مناسبات تجاری و گسترش تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه را پس از خروج آمریکا از برجام بسیار حائز اهمیت برشمرد و اظهار داشت: باید با اراده محکم برای حفاظت اقتصادهای دو کشور از دخالت دیگران تلاش کنیم.

بیانیه دولت‌ایران

در پی خروج غیرقانونی آمریکا از توافقنامه برجام، دولت جمهوری اسلامی‌ایران بیانیه‌ای منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، متن بیانیه ، به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

خروج غیرقانونی رییس جمهور آمریکا از برجام آخرین حلقه از موارد متعدد و مستمر نقض برجام توسط ایالات متحده به‌ویژه پس از روی کار آمدن دولت تندروی جدید آمریکاست. صحبت‌های سخیف ترامپ علیه مردم بزرگ ایران نشان‌دهنده منتهای جهالت و بی‌خردی و اتهامات بی‌پایه او علیه دولت جمهوری اسلامی‌ایران تنها برازنده رژیمی‌است که خود با تجاوزاتش منطقه خاورمیانه را به آشوب کشیده و افراط و تروریزم را دامن زده و متحدین صهیونیستش مرزهای قساوت، نقض حقوق بشر و تجاوزگری را درنوردیده و اذناب وابسته‌اش بانیان تشکیل همه گروه‌های تروریستی‌ هستند که ترامپ در یک ادعای مضحک آن‌ها را به جمهوری اسلامی‌ایران نسبت داد. باعث تأسف است که چنین فردی بر ملت متمدن و صلح‌طلب آمریکا حکومت می‌کند.

ترامپ از زمان مبارزات انتخاباتی کینه خود را از توافقی که جهان آن را به عنوان پیروزی دیپلماسی شناسایی کرده است، اعلام کرده بود و حتی پس از به‌دست گرفتن زمام امور در آمریکا برخلاف نص صریح برجام، نه تنها رسما و علنا علیه برجام موضع‌گیری نموده‌بود، بلکه در عمل نیز از اجرای تعهدات ایالات متحده جز در موارد شکلی امتناع می‌کرد. جمهوری اسلامی‌ایران این موارد را طی نامه‌های متعدد در برجام ثبت کرده که نشان‌دهنده سوءنیت دولت کنونی آمریکا در رابطه با برجام و نقض مستمر آن توسط آن دولت است. لذا اقدام رییس جمهور آمریکا تحول جدیدی نیست و به معنی پایان حضور مزاحم آمریکا در برجام است. البته برجام یک توافق چندجانبه است که توسط قطعنامه شورای امنیت با رأ‌ی همه اعضای شورا به تصویب رسیده و بر خلاف ادعای رییس جمهور آمریکا، تنها توافق رییس جمهور قبلی نیست که رییس جمهور بعدی بتواند از زیر بار اجرای آن شانه خالی کند.

این اقدام رییس جمهور ایالات متحده تنها منحصر به برجام نیست، بلکه قانون‌گریزی و نقض عهد به‌عنوان یک رویه ایالات متحده در این دوره درآمده و از توافق تغییرات آب و هوا تا توافق همکاری‌های اقیانوس آرام را دربر می‌گیرد. ولی به دلیل اجماع جهانی و استحکام درونی برجام، خروج رسمی‌و علنی ایالات متحده شانزده ماه به درازا کشید.

خروج ایالات متحده از برجام بیش از آن‌که باعث بی‌اعتباری هرچه بیشتر ایالات متحده در صحنه جهانی شود، مبانی روابط بین‌المللی در جهان کنونی و اعتبار توافقات دوجانبه با آمریکا و چندجانبه با حضور آمریکا را به‌شدت زیر سئوال برده و نظم حقوقی جهانی را با خطر جدی مواجه ساخته است.

ایران برخلاف آمریکا همواره به تعهدات بین‌المللی خود پایبند بوده و اصل وفای به عهد را از اصول بنیادین دینی خود و قواعد مسلم و زیربنایی حقوقی بین‌الملل می‌داند. پایبندی ایران به برجام توسط تنها مرجع شناخته‌شده بین‌المللی که در برجام نیز به عنوان مرجع نهایی شناخته شده است، ۱۱بار تایید شده و کلیه دولت‌های عضو به شمول ایالات متحده مکررا به آن اذعان کرده‌اند. ادعاهای بی‌اساس و نمایش‌های مضحک تبلیغاتی هیچ ارزش و اعتباری در برجام ندارد به‌ویژه آن‌که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌نیز پس از اتهامات ترامپ و همدستانش مجددا پایبندی ایران را تأیید کرده است.

ایران به عنوان کشوری که به تعهدات حقوقی خود پایبند است، اقدام ایالات متحده به خروج از برجام را طبق مقررات و مفاد برجام پیگیری نموده و در صورتی که خروج آمریکا از برجام جبران نگردد و منافع کامل مردم ایران بر اساس برجام به شکلی که مقام معظم رهبری در سخنان مهم ۱۹ اردیبهشت ۹۷خود مشخص فرمودند تضمین نشود، حق قانونی خود را در اقدام متقابلی که خود به مصلحت بداند، اعمال خواهد کرد. سایر طرف‌های برجام و به‌ویژه سه کشور اروپایی موظفند اقدامات لازم را برای حراست از برجام و اجرای تعهدات خود – که حتی در زمان حضور شکلی ایالات متحده در برجام به دلیل مزاحمت‌های رژیم ترامپ از اجرای کامل آن ناتوان بودند – را بدون هیچ قید و شرطی از مرحله وعده‌ به مرحله اجراء درآورند.

هیچ‌یک از مفاد برجام و چارچوب زمانی آن که موضوع مذاکرات ۱۲ساله بوده، به هیچ شکلی قابل مذاکره نیست. ایالات متحده که با دخالت‌ها و سیاست‌های غلط خود منطقه ما را به آتش افراط و تندروی تروریستی و ویرانی و جنگ و کودک‌کشی گرفتار کرده‌، نمی‌تواند نسبت به حضور قانونی جمهوری اسلامی‌ایران در منطقه خود و حمایت مؤثر ایران از مردم سوریه و عراق برای سرکوب افراطیون دست‌پرورده اذنابش تعیین تکلیف کند. آمریکا و متحدانش که با حمایت از رژیم صدام و تجهیز او به سلاح شیمیایی و پیشرفته‌ترین جنگ‌افزارها هشت سال مردم ایران را هدف قرار دادند و دسترسی ایران به هرگونه ابزار دفاعی را مسدود نموده و امروز نیز با فروش صدها میلیارد دلار جنگ‌افزارهای پیشرفته سرمایه‌های منطقه را بلعیده و منطقه ما را به انباری از باروت تبدیل کرده‌اند، نمی‌توانند ابزار مشروع دفاعی جمهوری اسلامی‌ایران و من‌جمله دفاع موشکی ما – که برای حمل سلاح‌های متعارف با توجه به تجارب تلخ جنگ تحمیلی طراحی شده‌اند – محدودیتی قائل شوند؛ چنین اقدامی‌خلاف صریح اصول حقوق بین‌الملل و حق دفاع مشروع جمهوری اسلامی‌ایران در ماده ۵۱منشور ملل متحد است.

همان‌گونه که ریاست محترم جمهوری اسلامی‌ایران در ۱۸اردیبهشت ۹۷اعلام کردند، وزیر امور خارجه موظف شده است تا اقدامات لازم را برای گرفتن تضمین‌های لازم از بقیه اعضای برجام و سایر شرکای اقتصادی کشور پیگیری کند و نتیجه را فورا گزارش نماید. همچنین رییس سازمان انرژی اتمی‌نیز موظف شده است که کلیه آمادگی‌های لازم برای ورود به مرحله غنی‌سازی صنعتی بدون هیچ‌گونه محدودیت و با استفاده از آخرین پیشرفت‌های تحقیق و توسعه دانشمندان غیور هسته‌ای کشور را فراهم نماید.

مردم ایران با اطمینان و آرامش مسیر پیشرفت و سازندگی را ادامه داده و دولت تمام تمهیدات لازم برای همه شرایط را در نظر گرفته است. جمهوری اسلامی‌ایران به‌عنوان کشوری امن و پرقدرت که امنیت و توسعه اقتصادی‌اش درون‌زا و مرهون مشارکت و مقاومت هوشمندانه مردم متمدن و دلاور ایران است، خواهان تعامل سازنده و عزتمنداند با جهان است و با اجرای برجام علی‌رغم عهدشکنی‌های مستمر آمریکا نشان‌داده است که شریکی مطمئن و متعهد برای تمام کسانی است که آمادگی همکاری مبتنی بر منافع مشترک و احترام متقابل را دارند.

وزیر امور خارجه هم با انتشار پیام توییتری تاکید کرد که پس از ارزیابی از تامین منافع کامل ایران در برجام توسط دیگر کشورهای عضو، پاسخ نهایی ایران مشخص خواهد شد.

ظریف افزود: در واکنش به نقض‌های مکرر آمریکا در برجام و خروج غیرقانونی این کشور از این توافق همانطور که از سوی رییس‌جمهور روحانی ماموریت یافته‌ام یک تلاش دیپلماتیک را برای ارزیابی اینکه آیا دیگر کشورهای عضو برجام می‌توانند منافع ایران در برجام را به طور کامل تامین کنند، انجام خواهم داد.نتیجه این امر واکنش ما را مشخص خواهد کرد.

خبرگزاری کیودو ژاپن هم به نقل از یک دیپلمات ایرانی گزارش داد که وزرای خارجه ایران و سه کشور اروپایی به همراه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در بروکسل وضع برجام را بررسی می‌کنند.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیرامورخارجه هم ، در دیدار با سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه گفت: در صورت ارائه تضمین‌های قطعی از سوی سایر طرف‌های برجام نسبت به تامین منافع ایران و جبران آثار خروج آمریکا از این توافق، حفظ برجام ممکن خواهد بود.

وی اعلام کرد: ایران به گفتگو با طرف‌های اروپایی، روسیه و چین برای بررسی امکان ادامه برجام ادامه خواهد داد.

طرف روسی هم در این ، اقدام ترامپ را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی دانست و بر تعهد این کشور بر اجرای کامل برجام و همکاری با سایر کشورهای عضو برای حفظ برجام تاکید کرد.

ماکرون: اجازه نمی‌دهیم دیگران دیپلماسی ما را تعیین کنند

دراین زمینه ،رئیس‌جمهوری فرانسه بدون نام بردن از آمریکا، گفت: اروپا نمی‌تواند اجازه دهد دیگر قدرت‌های بزرگ که دوست و متحد اروپا هم هستند، دیپلماسی و امنیت آن را تعیین کنند.

به گزارش فارس، «امانوئل ماکرون» در مراسم دریافت جایزه «شارلمانی» در شهر «آخن» آلمان ، در اظهاراتی که به عنوان کنایه به همتای آمریکایی‌اش تعبیر شده است ، گفت: نمی‌توان اجازه داد که برخی کشورها فرمان دیپلماسی کشورهای اروپا را به دست گیرند. اگر اجازه دهیم دیگر قدرت‌های بزرگ، برخی از متحدان و دوستانمان، در سخت‌ترین برهه‌های تاریخمان، خود را در موقعیت تصمیم‌گیری برای دیپلماسی ما و امنیت ما قرار دهند و کاری کنند در معرض خطرناکترین تهدیدات قرار گیریم، در آن صورت دیگر حاکمیتی نداریم.

وی افزود: انتخاب ما این بود که در خاور نزدیک و خاورمیانه صلح و ثبات ایجاد کنیم… دیگر قدرت‌ها که البته از حق حاکمیتی برخوردارند، تصمیم گرفتند به حرف‌هایی که زده بودند پایبند نمانند. بنا به دلایلی که داشتند.

ماکرون با بیان این که نباید اجازه دهیم دیگران برای ما تصمیم بگیرند، خطاب به حاضران گفت: «بیایید ضعیف نباشیم… باید با حاکمیت اروپایی، اروپا را به یک قدرت ژئوپلتیکی، تجاری، زیست محیطی، اقتصادی، غذایی و دیپلماتیک بدل کنیم.»

در این نشست ،«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان هم دوباره تأکید کرد که اروپا دیگر نمی‌تواند برای تأمین امنیت به ایالات متحده «متکی» باشد و باید خود برای تأمین امنیت تلاش کند.

«پیتر آلتمایر» وزیر اقتصاد آلمان هم دیروز اعلام کرد که کشورش آماده است به شرکت‌های آلمانی برای ادامه فعالیت تجاری در ایران کمک کند.

وی گفت: آماده ایم با همه شرکت‌های مربوطه در مورد نحوه به حداقل رساندن تبعات منفی (خروج آمریکا از برجام) گفتگو کنیم.

وزیر اقتصاد آلمان با یادآوری این که آلمان هیچ دلیلی برای تغییر طرح تضمین بیمه صادراتی هرمس برای ایران ندارد، افزود: ما گفتگو در مورد پیامدهای اقتصادی (خروج آمریکا از برجام) را آغاز می‌کنیم و به بحث در مورد نحوه جلوگیری از تبعات منفی این مساله برای مشاغل در آلمان می‌پردازیم.

تحریم‌های جدید علیه ایران

به دنبال آن،کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا به دلیل برنامه‌های هسته‌ای ایران برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه این کشور در هفته آتی آماده می‌شود.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس مطبوعاتی افزود: همه تحریم‌هایی که پیش از امضای توافق هسته‌ای اعمال می‌شدند، دوباره اجرا خواهند شد و ما در حال تدوین تحریم‌های بیشتری علیه ایران برای اعمال آنها از هفته آتی هستیم.

وی مدعی شد: آمریکا تلاش می‌کند مانع از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای شود، برای اطمینان از این امر به اعمال شدیدترین فشارهای ممکن و تحریم‌های بسیار سخت علیه ایران ادامه خواهیم داد.

خزانه‌داری آمریکاهم به بهانه مبارزه با تروریسم ۶فرد و ۳شرکت ایرانی را در فهرست تحریم قرار داد.

خزانه‌داری آمریکا در این بیانیه مدعی شده است که «یک شبکه گسترده انتقال ارز» وابسته به ایران را با همکاری امارات متحده عربی مختل کرده است.

بر اساس این بیانیه، ۶ فرد و ۳ شرکت ایرانی به بهانه مبارزه با تروریسم به فهرست تحریم‌شدگان از سوی آمریکا افزوده شده‌اند.

اسامی‌این افراد و شرکت‌ها عبارت است از: مقداد امینی، محمدحسن خدایی، سعید نجف‌پور، مسعود نیکبخت، فواد صالحی،محمدرضا خدمتی ولدزاقردوشرکت جهان ارس کیش، تعاونی محمدرضا خدمتی و شرکاوصرافی راشد.

نسخه مناسب چاپ