حملات تروریستی داعش به فرانسه و اندونزی با ۱۱کشته و ۴۸ زخمی

 

سرویس خارجی: داعش در حمله ای همزمان به فرانسه و اندونزی، روزی خونین را در این دو کشور رقم زد.

حمله یک فرد مسلح با چاقو در مرکز پاریس، دو کشته و هشت زخمی برجا گذاشت و گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفت. پلیس فرانسه با حضور در میدان «پالاس ده‌لااوپرا» پاریس، محل حادثه را محاصره کرد و با تیراندازی به سمت مهاجم، او را از پای درآورد. هنوز مشخص نیست این حمله تروریستی بوده یا جنایی، اما پلیس درحال تحقیق درباره انگیزه‌های مهاجم است. گفته می‌شود دو نفر از جمله خود ضارب کشته شدند. حال دو نفر از مجروحان وخیم گزارش شده است. دولت فرانسه این حمله را نفرت‌انگیز توصیف و آن را محکوم کرد. برخی منابع نیز مدعی هستند که مهاجم در هنگام حمله با چاقو، فریادهای اسلام‌گرایانه سر داده است. خبرگزاری اعماق وابسته به داعش اعلام کرد این گروه مسئولیت حمله شبانه در پاریس را برعهده می گیرد. «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در واکنش به حمله اعلام کرد که پاریس بازهم با خون، بهای تروریسم را پرداخت اما فرانسه تسلیم دشمنان آزادی نخواهد شد.

این درحالی است که منابع خبری در فرانسه اعلام کردند عامل این حمله توسط نیروهای امنیتی این کشور بازداشت شده است. برخی منابع گزارش دادند مهاجم فردی حدوداً ۲۰ ساله و اهل چچن است. منابع قضایی فرانسوی نیز گزارش دادند که والدین فرد مهاجم هم بازداشت شده‌اند. انگیزه‌های مهاجم هنوز مشخص نشده است. از طرفی شاهدان می‌گویند، پلیس ابتدا تلاش کرد با استفاده از سلاح الکترونیکی و با وارد کردن شوک برقی مهاجم را که فریاد «الله اکبر» سر می داد، متوقف کند اما نهایتا با شلیک دو گلوله او را از پای در آورد.بر اساس گزارش ایندیپندنت، پس از این حمله گروه تروریستی داعش مدعی شد یکی از «سربازان داعش» این حمله را انجام داده است. آمار زخمی‌ها در برخی رسانه‌ها تا هشت تن گزارش شده است. در این حال وزیر کشور فرانسه ضمن تمجید از واکنش خوب پلیس در جریان این واقعه، با قربانیان و خانواده آنها ابراز همدردی کرد.آنه هیدالگو، شهردار پاریس هم در واکنش به این حمله گفت: “امشب همه پاریس زخمی شد؛ بدانید که همه ساکنان پاریس پشت شما هستند.”بنابر گزارش‌ها، این حمله شنبه شب در مرکز پاریس و منطقه‌ای که به محله اوپرا معروف است، رخ داد.شاهدانی که با رعب و وحشت از این واقعه یاد می‌کنند، به رسانه‌ها گفته‌اند مردم هراسان به رستوران‌ها و فروشگاه‌ها پناه می‌بردند. طبق گزارش رسانه‌های فرانسوی، حدود ۲۴۵ نفر بر اثر حمله گروه‌های افراطی در سه سال گذشته در این کشور کشته شده‌اند.

* اندونزی

همزمان با فرانسه، چند عامل انتحاری به سه کلیسا در دومین شهر بزرگ اندونزی حمله کردند و با منفجر کردن خود، ۹ نفر را کشتند و ۴۰ نفر دیگر را نیز زخمی کردند. خبرگزاری رویترز به نقل از پلیس اندونزی گزارش کرد، عاملان انتحاری به سه کلیسا در «سورابایا» دومین شهر بزرگ اندونزی حمله کردند. پلیس گفت که این حمله توسط عاملان انتحاری انجام گرفت. مقامات پلیس در حال تحقیق درباره این حادثه هستند تا از انفجار در یک کلیسای چهارم جلوگیری کنند. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجارها را برعهده نگرفته است و تحقیقات درباره این حادثه همچنان ادامه دارد. این درحالی است که آژانس اطلاعات دولتی اندونزی اعلام کرد گروه تروریستی وابسته به داعش در اندونزی عامل حمله به سه کلیسا در این کشور است. آژانس اطلاعات دولتی اندونزی گفت: «جماعت انصارالدوله» عامل حمله به سه کلیسا در اندونزی است. گروهک تروریستی جماعت انصارالدوله وابسته به داعش و فعال در اندونزی است که به گفته مدیر اطلاع رسانی آژانس اطلاعات دولتی اندونزی، عامل حمله دیروز بوده است. جماعت انصارالدوله در سال ۲۰۱۵در اندونزی تشکیل شد و متشکل از افراط‌ گرایان این کشور است.این حملات تروریستی دو روز پس از برگزاری نشست روز جمعه علمای افغانستان، اندونزی و پاکستان در بوگور اندونزی انجام شد.شرکت کنندگان در اجلاس یکروزه علمای دینی سه کشور افغانستان، پاکستان و اندونزی اعلام کردند که از تلاش‌ها برای ایجاد صلح در افغانستان حمایت می کنند.اندونزی بزرگترین کشور مسلمان در جهان محسوب می‌شود و اخیراً شاهد از سرگیری فعالیت ستیزه‌جویان داخلی است.

نسخه مناسب چاپ